Ali ste vedeli…
- Da je Korčula po velikosti šesti otok Jadrana, ki se zaradi svoje razčlenjenosti ponaša kar s 182 kilometri obale.
- Da je mesto Korčula eden izmed najlepših jadranskih primerov gotsko-renesančnega mesta, s posebno urbanistično ureditvijo v obliki ribje kosti, ki mestu kljub močnemu obzidju omogoča naraven pretok zraka in vetrov.
- Da je Korčula domnevno rojstni kraj slavnega svetovnega popotnika Marka Pola, Depolo pa priimek, ki ga še dan es nosi nekaj korčulanskih družin.
- Da je beli kamen s korčulanskega satelitskega otoka Vrnik eden izmed najkvalitetnejših v Sredozemlju.
- Da na vzhodnem delu Korčule, v Lumbardi, uspeva vinska trta »Grk«, ki raste v mivki. To izvorno tradicionalno grško sorto so iz matične dežele v 3. st. p.n.št. prinesli Grki, do dan es pa se je ohranila samo še v lumbardskih vinogradih.
- Da je korčulanski statut iz leta 1214 eden izmed najstarejših pravnih slovanskih dokumentov.
- Da so se edino na Korčuli vse do dan es ohranili stari viteški bojni plesi, ki so bili v srednjem veku popularni po vsem Mediteranu. Poleg najbolj prepoznavnega viteškega plesa Moreška, se je po korčulanskih vaseh ohranilo kar šest različnih vrst viteških plesov-kumpanij, ki jih domačini dan es še vedno ohranjajo in prenašajo na mlajše generacije.
- Da so opevana »Tri sulara«-trije balkoni iz poznane dalmatinske pesmi »Da mi je s tobom poči Mare«, dejansko del zanimive baročne stavbe v mestu Korčula.
- Da je imela Korčula kot grška kolonija v 3. in 4. stoletju p.n. št. , svojo monetarno enoto korkyreon.
- Da Korčulani vsako leto na dan Marka Pola v začetku septembra, rekonstruirajo znamenito bitko med Genovo in Benetkami, ki se je leta 1298 odvijala pri Lumbardi, v njej pa je s svojo ladjo sodeloval tudi Marko Polo.